۱۸ راز موفقیت دیویس راکفلر ثروتمندترین فرد تاریخ

سال ۲۰۱۴ مجله فوربس جان دیویس راکفلر را به‌عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ انتخاب کرد و در این مقاله به ۱۸ راز موفقیت دیویس راکفلر می‌پردازیم رازهایی از زبان مرد شماره یک صنعت نفت امریکا، که سبب خواهد شد دانش مالی شما افزایش یابد، رازهایی که می‌تواند به شما کمک کند در مسیر کسب ثروت باقدرت و تمام توان پیش روید.

دیوس راکفلر چگونه ثروتمندترین فرد تاریخ شد؟

همان‌طور که اشاره شد مجله فوربس در سال ۲۰۱۴ ارزش خالص دارایی دیویس راکلفر را به ارزش امروز ۳۴۰ میلیارد دلار برآورد نمود و این فرد جایگاه اول ثروتمندترین فرد تاریخ را به خود اختصاص داد.

البته در سایتها و منابع دیگر برخی مواقع مانسی موسی و برخی افراد دیگر را به عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ نام برده اند که معتبرترین سایت جهت آمار، مجله فوربس است که راکفلر را به عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ بشریت برگزیده است.

هر چند محققان در حال بررسی ثروت سایر افراد نیز هستند و احتمال دارد افراد دیگری نیز باشند که ثروت بسیار بیشتری از راکفلر داشته باشند ولی چون در مدت زمانی خیلی دور میزیسته اند هنوز موفق به برآورد میزان دقیق دارایی های آنها نشده اند و فعلا راکفلر ثروتمندترین فرد تاریخ مدرن شناخته شده است که مربوط به چند قرن اخیر است.

راکفلر چگونه ثروتمند شد؟

راکفلر از طریق کار در صنعت نفت امریکا موفق شد ثروت زیادی را بدست آورد بطوری که در آن زمان حدود ۲ درصد اقتصاد امریکا را به تنهایی در اختیار داشت که رقم قابل توجهی است

در مورد این فرد و موفقیتهای او اطلاعات زیادی وجود دارد که سعی می شود در این مقاله  به مهمترین رازهای موفقیت راکفلر اشاره شود.

 

۱- عشق و علاقه اولین راز موفقیت دیویس راکفلر است

راکفلر از این راز پرده برمی دارد و اشاره می کند اگر تمرکز شما تنها بر افزایش دارایی باشد و قصد افزایش درامد خود را داشته باشید به آن دست نخواهی یافت مگر این که آن کار را با شور و عشق انجام دهید و کسب و کار شما بتواند مشکل مردم را حل کند و کمک کند زندگی انها ساده تر و بهتر شود.

و این موضوع از زبان ثروتمندترین فرد تاریخ، نشان می دهد که عشق و علاقه به کار تا چه حد می تواند در موفقیت و ثروتمند شدن یک فرد تاثیرگذار باشد و اینکه اگر دنبال خلق ارزش و بهبود زندگی دیگران باشیم مطمینا خیلی سریعتر ثروتمند خواهیم شد.

 

۲- پیمودن مسیرهای جدید دومین راز موفقیت دیوید راکفلر

راز دوم موفقیت راکفلر این است که مسیرهای جدیدی را برای خود ایجاد کنید یا از مسیرهای جدیدی پیش بروید او اشاره می کند که اکثر افراد فقط همان روش قدیمی دیگران را تکرار می کنند در حالی که موفقیت در نوآوری و خلق بازارهای جدید است.

او اشاره می کند که حتی اگر می خواهید از مسیرهای قبلی و پذیرفته شده عبور کنید ایده یا راه جدیدی را با آن تلفیق کنید که نسبت به سایر افراد متمایزتر شوید

این موضوع در عصر حاضر بسیار اهمیت دارد

امروزه شرکت‌های زیادی محصولات متنوعی را تولید می‌کنند و ما می‌بایست همان محصولات را با تلفیق با ایده جدیدی ارائه کنیم.

در حقیقت ما می‌بایست کاری کنیم که افراد تشخیص دهند که چرا باید از ما خرید کنند؟

وجه تمایز ما با سایر رقبا چیست؟

ما چه ارزش جدیدی را ارائه می‌کنیم و چه خدمات بیشتری ارائه می‌دهیم؟

وقتی این تمایز را مشخص کردیم و ایده جدیدی را هم تلفیق کردیم مطمنیا ما نیز مشتریان خاص خود را خواهیم داشت.

۳- مدیریت درآمد

راز سوم موفقیت دیویس راکفلر این است که ما می‌بایست بتوانیم هزینه‌های خود را مدیریت کنیم درست است که می‌بایست بیشتر زمان و انرژی خود را روی افزایش درامد و خلق ایده‌های جدید و فروش بیشتر و خدمات باکیفیت‌تر بگذاریم ولی نباید از کنترل هزینه‌ها دست بکشیم.

شرکت‌های زیادی هستند که جدیداً راه‌اندازی شده‌اند ولی به دلیل صرف هزینه‌های زیاد و عدم مدیریت صحیح درآمد، در همان ابتدای  کار متوقف‌شده‌اند و شکست خورده اند.

بسیار مهم است که اصول مربوط به مدیریت هزینه‌ها را به‌خوبی بدانیم و بر آن تسلط داشته باشیم طوری که درامد ما بسیار بیشتر از هزینه های ما باشد تا سود خالصی که بدست می‌آوریم بتوانیم با آن سرمایه‌گذاری کرده  سریع‌تر به استقلال مالی دست‌یابیم.

۴- استقامت چهارمین راز موفقیت دیویس راکفلر

راز دیگر دیوس راکفلر، استقامت در مسیر است راکفلر معتقد است که با استقامت از هر موانعی می‌توانید عبور نمایید.

او اشاره می‌کند در مسیر کسب‌وکارتان احتمالاً موانع زیادی وجود داشته باشد و فردی موفق است که استقامت خود را در مسیر حفظ کند و جا نزند و همین عامل می‌تواند تأثیر زیادی در موفقیت یک فرد ایفا کند.

بیشتر جوانان امروزی خیلی دوست دارند سریع به نتیجه برسند و البته که روز بروز سرعت دستیابی به موفقیت هم بیشتر می‌شود ولی چیزی که اهمیت دارد آیا این افراد حاضرند  باوجود موانع و ناامیدی در مسیر، بازهم استقامت به خرج دهند و به‌سادگی در مقابله با موانع تسلیم نشوند

این موضوع خیلی اهمیت دارد و افرادی موفق هستند که باوجود تخصص بیشتر، استقامت بیشتری در مسیر داشته باشند.

۵- پاداش به خود

یکی دیگر از رازهای موفقیت راکفلر این است که این فرد موفقیت‌های خود را جشن می‌گرفت و اعتقاد داشت زمانی که به یک موفقیت برسیم می‌بایست پاداشی را برای آن در نظر بگیریم.

او در سال ۱۹۵۵ که اولین حقوق خود را دریافت کرد آن روز جشن گرفت و حتی به‌عنوان روز کار نام‌گذاری کرد و بارها از این گونه تشویق‌ها برای افزایش انگیزه خود در مسیر استفاده می‌کرد.

شما چه پاداشی می‌خواهید برای خود در نظر بگیرید؟

از شما می‌خواهیم فهرستی از پاداش‌هایی که احساس خوبی به شما می‌دهند را آماده کنید و زمانی که به یک موفقیت کوچک یا بزرگ دست‌یافتید از این لیست برای تشویق خود استفاده نمایید.

مزیت استفاده از تشویق، این است که ضمیر ناخودآگاه شما به آن تشویق حساس خواهد شد و به این درک می‌رسد که هر زمان به موفقیتی رسید پاداشی هم دریافت خواهد کرد.

انجام همین تمرین ساده سبب خلق موفقیت‌هایی برای شما خواهد شد که شاید برایتان باورپذیر نباشد حتماً این تمرین را انجام دهید.

۶- کار خیرخواهانه را هدفمند انجام دهید

راکفلر معتقد است اگر می‌خواهید به فردی کمک کنید مراقب باشید به او ماهی ندهید بلکه ماهیگیری یادش بدهید در حقیقت او بر این باور است که کارهای خیرخواهانه خود را هدفمندتر انجام دهید

یعنی بدون هدف به فردی کمک نکنید شاید فردی توانایی خلق درامد را داشته باشد و در شرایطی باشد که اگر به او کمک کنید تلاشی برای بهتر کردن زندگی خود انجام نخواهد داد یا اینکه این فرد مستحق کمک کردن نیست و این پول را به باد خواهد داد.

پس سعی کنید حتی برای امور خیریه خود برنامه داشته باشید و حتی اگر به مؤسسات خیریه‌ای پولی می‌بخشید در مورد آن تحقیق کنید و تا حدی مطمئن شوید که پول شما به دست نیازمندان می‌رسد.

منظور از نیازمندان افرادی است که در اثر سیل و زلزله و حوادث طبیعی دچار مشقت می‌شوند یا اینکه در سن و شرایطی هستند که واقعاً توان پرداخت هزینه‌ها را ندارند و با کمک کردن به آن‌ها ضمن اینکه مشکلات آن‌ها حل می‌شود در دنیا و آخرت هم پاداش آن را دریافت خواهیم کرد.

خود راکفلر یک بنیاد خیرخواهانه تأسیس کرده  بود و مبالغ زیادی به این بخش اختصاص داده بود و درنهایت این امور رو هدفمند و به افرادی اختصاص می‌داد که واقعاً توان کار کردن و تأمین هزینه‌های خود را نداشتند.

 ۷- تا آنجا که می‌توانید از دفتر خارج شوید

راکفلر معتقد است که نباید فقط یکجا ساکن بود و می‌بایست حرکت کرد و حتی اگر در دفتر کارت مشغول بکار هستی سعی کنید زمان‌هایی را برای سفر به کشورهای مختلف و کسب تجربه‌های گوناگون به‌کارگیرید که شخصیت شمارا روز بروز بزرگ‌تر می‌کند.

او سفر را خیلی مهم می‌داند و اشاره می‌کند من در طول ۳۵ سال این‌قدر به کشورهای مختلف سفرکرده‌ام که انگار حدود ۲۰۰ بار دور جهان را طی کرده‌ام.

او اضافه می کند که در این مدت ۳۵ سال به ۱۰۳ کشور جهان مسافرت کردم که اکثر آن‌ها تجاری بوده است و حتی ۴۱ بار فقط به فرانسه و ۳۷ بار فقط به انگلیس سفرکرده‌ام.

این نشان می‌دهد که افراد موفق و ثروتمند محدودیت زمانی و مکانی برای خود متصور نمی‌شوند و  برای کسب تجربه و سود بیشتر حاضرند به هر  کشوری مراجعه کنند.

۸- سود کردن هفتمین راز موفقیت راکفلر است

راکفلر اشاره می‌کند که در کسب‌وکار و  در زندگی سود خیلی مهم است و می‌بایست تلاش کنید از کسب‌وکارتان سود کسب کنید او اشاره می‌کند کسب‌وکاری که سود نداشته باشد احتمال توقف آن زیاد است.

این موضوع نشان می‌دهد که شاید در ابتدای مسیر حتی سود نکنیم ولی می‌بایست دست از تلاش برنداریم و دنبال افزایش مهارت‌های فروش و بازاریابی باشیم، کسب‌وکارمان را هرماه و حتی هر هفته یا هرروز تحلیل کنیم که آیا در مسیر درستی هستیم؟

آیا با این روند درنهایت کسب‌وکار ما به سود منجر می‌شود؟

چه اقداماتی می‌بایست انجام دهیم که سریع‌تر به درامد بیشتر دست‌یابیم؟

چه هزینه‌هایی را می‌بایست کنترل کنیم تا سود ما بیشتر از موارد مصرفی ما باشد؟

و خیلی سؤالات دیگر که سبب می‌شود ذهن ما هوشیار عمل کند و بتوانیم کاری کنیم که کسب‌وکارمان به‌تدریج سودآور باشد تا ادامه مسیر را باانگیزه بیشتر و قدرت بیشتر ادامه دهیم.

۹- ایجاد اعتبار، شهرت و شخصیت

هشتمین راز موفقیت راکفلر این است که به اعتبار و شهرت و شخصیت هم فکر کنیم

راکفلر معتقد است که یک جوان می‌بایست این خصوصیات را در خود ایجاد کند تا رشد سریع‌تری در بازار و کسب‌وکار داشته باشد.

راکفلر ارتباطات قوی برقرار می‌کرد و اقداماتی را انجام می‌داد که منجر به کسب اعتبار بیشتر می شد و وقتی شما اعتبار بیشتری داشته باشید افراد بیشتری به شما اعتماد می‌کنند و درنتیجه فروش محصولات شما نیز افزایش خواهد یافت.

در کشور ما متأسفانه افراد بیشتر کوتاه‌مدت فکر می‌کنند و دنبال افزایش اعتبار خود نیستند شخصیت خود را رشد نمی‌دهند و درنتیجه نتایج آن‌ها نیز کوتاه‌مدت خواهد بود

که از این نکته راکفلر فهمیدیم که می‌بایست این خصوصیات را در خود ایجاد کنیم.

۱۰- جاه‌طلبی نهمین راز موفقیت دیویس راکفلر

راکفلر معتقد است که برای ثروتمند شدن می‌بایست جاه‌طلب بود و اگر دنبال اجرایی کردن ایده‌های ساده بروید و از اجرای ایده‌های بزرگ سرباز بزنید به‌اندازه کافی موفق  نخواهی شد راز موفقیت راکفلر در همین شجاعت  جاه‌طلبی او بود که موفق شد بیش از ۲ درصد اقتصاد امریکا را در اختیار بگیرید کاری که شاید غیرممکن به نظر برسد ولی زمانی که هدفی را تعیین می‌کنید و رؤیاهای بزرگی در سردارید وقتی با جاه‌طلبی به دنبال اجرا کردن ایده‌های خود هستید مطمینا احتمال موفقیت شما بسیار افزایش خواهد یافت.

تمرین

من کجاها از اجرای ایده‌ها می‌ترسم و چگونه می‌توانم آن ایده‌ها را حتی باوجود ترس اجرا کنم؟

بزرگ‌ترین ایده‌ها و رؤیاهای من کدم‌اند و امروز چه اقدامی می‌توانم برای نزدیک‌تر شدن به آن انجام دهم؟

تا چه اندازه خودم را قبول دارم و آیا خودم را لایق موفقیت‌های بزرگ می‌دانم و اگر بله، اولین اقدامم برای تحقق آن خواسته‌ها چیست؟

 ۱۱- انسجام هدف راز یازدهم دیویس راکفلر

راز بعدی راکفلر انسجام هدف است او معتقد است که انسجام هدف یکی از اولویت‌ها اصلی موفقیت در زندگی او بوده است و اینکه بدون توجه به نظر دیگران هدف خود را مشخص کرده و در مسیر به‌طور منسجم پیش رفته است.

اگر زندگینامه اکثر کارآفرین نان برتر ایران یا دنیا را مطالعه کرده باشید راز موفقیت آن‌ها در داشتن هدف و چشم‌انداز است کمتر فرد موفقی را می‌توانید مشاهده نمایید که هدف نداشته باشد ثروتمندان به‌خوبی از اهمیت این موضوع باخبرند و از قدرت نوشتن و مکتوب کردن هدف آگاه‌اند و همین عامل سبب موفقیت آن‌ها شده است.

داشتن هدف سبب می‌شود شما همیشه بتوانید خودتان را ارزیابی کنید که آیا در طی یک مدت‌زمان مشخص تغییری در کسب‌وکار و افزایش درامد شما ایجادشده است و همین قابل‌اندازه‌گیری بودن به شما کمک می‌کند که سریع‌تر رشد کنید.

 

 ۱۲- احتمال ناشناخته بودن دوازدهمین راز موفقیت دیویس راکفلر

یکی دیگر از رازهای موفقیت راکفلر احتمال ناشناخته بودن است.

 او اشاره می‌کند در ابتدای کار و حتی در طول مسیر، احتمال تنها ماندن وجود دارد و احتمال دارد افراد در سختی‌ها از شما حمایت نکنند و این خود شما هستید که می‌بایست به  خود انگیزه دهید تا در مسیر باقی بمانید.

این موضوع نشان می‌دهد که وقتی کسب‌وکاری را راه‌اندازی می‌کنید باید آماده تنها شدن هم باشید وقتی می‌خواهید فردی تأثیرگذار در جهان شوید، وقتی قرار است تغییر بزرگی را در جهان ایجاد کنید، احتمال دارد افراد زیادی مخالف شما باشند یا در اوایل از شما حمایت نکنند و اگر تسلیم شوید با یک فرد معمولی تفاوتی ندارید و باید برای این موضوع راهکار داشته باشید و بدون نگرانی از این موضوعات، باقدرت به سمت اهدافتان حرکت کنید.

۱۳- خوب را رها کنید تا عالی‌ها را دریافت کنید

راز سیزدهم راکفلر جذب کردن عالی‌هاست او معتقد است تا زمانی که در دام خوب ماندن بمانید رشد نخواهی کرد اگر راکفلر به همان دستاوردهای ابتدایی خود در صنعت نفت امریکا بسنده می‌کرد و دست به اقدام بزرگی نمی‌زد، اگر به بیش از ۱۰۰ کشور جهان مراجعه نمی‌کرد، اگر ریسک‌های بزرگ را انجام نمی‌داد مطمینا الآن نامی از او بجای نمانده بود و فردی معمولی بود.

او خوب‌ها را رها کرد و دنبال بهترین بود، بهترینی که سبب شد ۲ درصد اقتصاد امریکا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان را در اختیار دارد، بهترینی که او را به‌عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ به دنیا معرفی کرد.

و این‌ها نشان می‌دهد اگر می‌خواهیم فردی تأثیرگذار در جامعه و حتی در سطح جهان باشیم خوب‌ها را رها کنیم و باقدرت به دنبال بهترین‌ها باشیم.

۱۴- زود مطلع شدن و تصمیم‌گیری سریع

راز موفقیت بعدی راکفلر، زود مطلع شدن و تصمیم‌گیری سریع است او می‌گوید من همیشه اوضاع و اخبار اقتصادی را سریع‌تر از بقیه دریافت می‌کردم و به همین دلیل موفقیت زیادی به دست آوردم.

 در حقیقت راکفلر فقط اخبار را سریع دریافت نمی‌کرد بله تصمیمات سریعی نیز می گرفت و حتی خیلی سریع تصمیم خود را به مرحله اجرا درمیاورد و همین عامل است که فردی به‌عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ انتخاب می‌شود.

این فرد بهای رسیدن به خواسته‌هایش را پرداخته است همیشه دنبال راه‌کارهایی برای دریافت سریع‌تر اطلاعات و تصمیم‌گیری سریع بود و مهم‌تر از همه به آن‌ها به‌راحتی عمل می‌کرد،

عمل کردنی که اغلب کسب‌وکارها انجام نمی‌دهند و همین امر سبب می‌شود اکثر آن‌ کسب و کارها رشد نکنند و از شرایط خود راضی نباشند همین عمل‌گرایی یکی از رازهای جف بزوس

ثروتمندترین فرد جهان نیز بود که با عمل‌گرایی زیاد به صدر ثروتمندترین افراد جهان راه یافت.

۱۵- همیشه سعی کردم یک فاجعه را به یک فرصت تبدیل کنم

راکفلر فردی جاه‌طلب بود و از موقعیت‌ها و فرصت‌ها به‌خوبی بهره می‌برد او در طول مسیر کاری خود در صنعت نفت امریکا بارها به موانع بزرگی برخورد کرد، موانعی که شاید از آن می‌توان به عنوان یک فاجعه نام برد ولی راکفلر نه‌تنها تسلیم نشد بلکه این سختی‌ها را فرصتی برای رشد و افزایش دارایی‌های خود دید و با شجاعت در دل ترس‌ها وارد می‌شد و موانع و مشکلات را به فرصت تبدیل می‌کرد.

موانعی که خیلی از افراد را زمین‌گیر می‌کند، موانعی که سبب می‌شود بیشتر افراد دست از تلاش بردارند و رؤیاهای خود را به دست فراموشی بسپارند.

آیا شما جز آن دسته از افرادی هستید که هر زمان مشکلی پیش می‌آید بجای تسلیم شدن و متوقف شدن، با آن روبرو می‌شود و فرصتی را می‌سازید که سبب موفقیت و ثروتمند شدن شما شود؟

اگر این‌طور است به شما تبریک می گوییم و به‌زودی به موفقیت‌های بزرگی دست خواهی یافت و اگرنه، از این افراد موفق الگو بگیرید و شرایط سخت را به فرصتی برای افزایش درامد خود تبدیل کنید.

۱۶- هنر معامله را یاد بگیرید و هوشیار باشید

یکی دیگر رازهای موفقیت دیویس راکفلر، یادگیری هنر معامله و هوشیار بودن است او از همان دوران بچگی ذهن هوشیاری داشت و سعی می‌کرد طوری عمل کند که بیشتر به دست آورد و در ادامه هم همین اتفاقات برای او رخ داد.

در هر کاری می‌بایست تخصص آن را بیاموزیم اول شغلی را پیدا کنیم که به آن علاقه‌مندیم و سپس تا می‌توانیم در آن حوزه متخصص شویم و مطمینا فردی متخصص همیشه درامد بالایی دارد در کشور ما متخصص کم پیدا می‌شود و اکثراً در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند که به‌اندازه کافی در یک حوزه متخصص نمی‌شوند.

شما که این مقاله را مطالعه می‌کنید این توصیه راکفلر ثروتمندترین فرد تاریخ را جدی بگیرید و در یک حوزه متخصص شوید و مهارت کسب کنید مطمینا با این روش خیلی سریع‌تر به استقلال مالی دست خواهی یافت.

 ۱۷- کمک گرفتن از دیگران شانزدهمین راز موفقیت دیویس راکفلر است

راکفلر همیشه سعی می‌کرد با افراد موفق در حوزه خود مشورت کند و از اطلاعات آن‌ها استفاده کند در حقیقت او قدرت اهرم را درک کرده بود و معتقد است که فردی که شب و روز کار کند هرگز ثروتمند نخواهد شد بلکه می‌بایست هوشمندانه کار کرد و از نیروی جمعی دیگران استفاده کرد تا کسب‌وکار خود را رشد داد.

این نکته سبب شد که راکفلر خیلی سریع‌تر به استقلال مالی دست یابد و درنهایت ثروتمندترین فرد تاریخ شود.

همیشه گفتند که یکدست صدا ندارد و شاید شما در ابتدا به‌تنهایی کاری را شروع کنید و موردی ندارد، ولی با رشد کسب‌وکار سعی کنید حتماً کارکنان خود را افزایش دهید تا سریع‌تر کسب‌وکارتان رشد کند.

 ۱۸- مصمم بودن

آخرین راز موفقیت دیویس راکفلر، مصمم بودن است ایشان معتقد است که رمز موفقیت و عدم موفقیت افراد در همین مصمم بودن است.

او در اکثر تصمیم‌گیری‌هایش مصمم بود و از تصمیم خود منصرف نمی‌شد حتی اگر به ضرر او باشد

وقتی ما قانونی را برای خود تعریف می‌کنیم و بر این قانون پافشاری می‌کنیم به‌تدریج جهان نیز به قانون ما احترام خواهد گذاشت افراد قانون ما را خواهند پذیرفت و حتی قانون ما به‌عنوان الگویی برای دیگران قابل‌استفاده خواهد شد.

پس مصمم باشید و قوانین خاص خود را تعریف کنید و بر آن پافشاری کنید و منتظر اتفاقات خوب باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله به ۱۸ راز موفقیت جان دیویس راکفلر اشاره شد رازهایی که استفاده از آن‌ها سبب بهتر شدن شرایط مالی شما خواهد شد وقتی این رازها را در زندگی بکار بگیرید به‌تدریج شاهد تغییرات در سطح مالی خود خواهی شد.

نظرات 0


آخرین مطالب