تاریخچه عکاسی در جهرم

اولین مغازه عکاسی در جهرم در سال ۱۳۰۸شمسی توسط خورشید عکاس که اصالتا اصفهانی بود و در منزل نصرالله پاینده سکنا داشت ، پایه گذاری شد . 

 خورشید عکاس با استفاده از نور روز عکس می گرفت چون ان زمان خبری از برق و لامپ نبود اما عکس های سیاه و سفیدی که او نود سال پیش گرفته بدلیل انکه داروهای ظهور و ثبوت را خود می ساخت، از چنان کیفیتی برخوردار است که بدون تا امروز باقی است. 
همنشینی روانشاد خورشید عکاس با صاحب خانه اش ،  مرحوم پاینده را نیز به عکاسی علاقمند کرد و به تدریج نصر اله پاینده هم عکاس شد .

🔸با رفتن روانشاد خورشید به فسا، مرحوم پاینده ابتدا در خانه شخصی اش در کنار مسجد جامع سپس در خیابان منوچهری نزدیک دبیرستان شهناز عکاسخانه ای پایه گذاری کرد.
در همان سال ها خانم عفیفی که عکاسی بلد بود به جهرم امد و برای اولین بار از بانوان عکس گرفت.

🔸پس از وی شخصی بنام نیرومند شیرازی ، عکاسخانه ای در بازارچه جنب مسجد بازار دایر کرد.

🔹بعداز او علی اکبر مشکین در خیابان منوچهری عکاسخانه جهان نما را راه انداخت.

🔹علی اکبر همایون ،که فن عکاسی را تا حدودی از مرحوم پاینده فرا گرفته بود برای فراگیری  تکنیک نور پردازی و رنگ امیزی عکس های سیاه وسفید به شیراز و تهران رفت و در سال ۱۳۳۹ به جهرم بازگشت و در خیابان منوچهری نزدیک پل ، عکاسخانه همایون را افتتاح کرد. 
اقای اسلامی هم در اواسط دهه چهل عکاسی اسلامی را در جنب سینما زیر طاق نصرت راه انداخت که تا حوالی سال ۱۳۷۵ دائر بود. 

🔸در اوائل دهه پنجاه اقای قاسم افشین عکاسخانه افشین را در بلوار فردوسی سرکوچه مسجد نو تاسیس کرد. مدت زمانی بعد روانشاد جلال همایون هم عکاسی پر را در نزدیکی فلکه مصلی باز کرد هرچند پس از مدت زمانی تعطیل شد. عکاسی اقای علی اکبرهمایون در کنار پل منوچهری  هم در سال ۱۳۵۸ تعطیل شد.

🔹اولین عکاسی ویژه بانوان تحت عنوان عکاسی الهام در سه راه فرصت در سال ۱۳۷۰ راه اندازی شد که انهم پس از یک دهه فعالیت بسته شد.

🔸اولین دستگاه دستی چاپ رنگی بعد از انقلاب  درسال ۱۳۶۳ توسط عکاسی بسیج به جهرم اورده شد و بعد از ان عکاسی شبنم اقدام به راه اندازی تاریکخانه رنگی چاپ دستی کرد.
گفتنی است

🔹قبل از ورود دستگاه های رنگی ، از تکنیک رنگ کردن عکس های سیاه وسفید با رنگ های پمادی روغنی استفاده می شد که در این زمینه کارهای اقای هدایت اله کاتبی از زیبایی خاصی برخوردار بود .

🔸در سال ۱۳۶۸ اولین لابراتوار رنگی تمام اتومات توسط اقایان بنی هاشمی و حمیدیان خریداری و بنام جهرم تصویر در طبقه زیرین ساختمان دفتر خبر واقع در بلوار فردوسی مستقر و شروع بکار کرد. 

🔹دومین لابراتوار جهرم نیز باعنوان شهر عکس در سال ۱۳۷۴ به همت اقایان علی رضا شرافت و مسعود زارعیان در ابتدای بلوار معلم راه اندازی شد.

بر گرفته از کانال چهره جهرم

نظرات 0


آخرین مطالب